Kontakt Lens Kullanımı İle İlgili Öneriler

COVID-19 döneminde kontakt lens (KL) kullanımı konusunda American Academy of Ophthalmology (AAO) web sayfasında coronavirus’dan korunma başlığı altında bir miktar bilgi verildiğini görüyoruz.

AAO, KL kullanıcılarının gözlerini normal bir insana göre daha fazla elledikleri, virüsün göz yoluyla da bulaşması olası olduğundan bu dönem boyunca KL kullanımlarına ara verilmesinin doğru olabileceğini yazmaktadır .

Ayrıca damlacık yolu ile bulaşmada gözler bir giriş kapısı olabileceğinden KL yerine gözlük kullanmanın koruyucu etkisinden de bahs edilmektedir.

Ancak tüm bu bilgiler hipotetik olup, bir kanıta ya da çalışmaya dayanmamaktadır. Ayrıca KL dezenfeksiyon solusyonlarının son derece etkili virüs öldürücü etkisi de akla gelebilir. 

Eğer ki hastalarımız KL kullanmaya devam edeceklerse bu dönemde şu konulara dikkat edip duyarlılık göstermelerinin Göz doktorunca hatırlatılmasında yarar vardır. 

· KL’ler hasta tarafından tutulmadan önce eller sabun ve suyla yıkanmalı ve hav bırakmayan bir havluyla kurulanmalıdır.

· Su ile temas en aza indirilmelidir. Duş almadan, yüzmeden veya spa küvetine girmeden önce lensler çıkarılmalıdır.

· KL’ler suda durulanmamalı veya saklanmamalıdır (musluk suyu veya steril su).

· Lensler ıslatılmak için ağza sokulmamalı ve tükrükle temas ettirilmemelidir.

· Lensleri dezenfekte etmek için tuzlu su çözeltisi ve ıslatma damlaları kullanılmamalıdır. Hiçbiri etkili veya onaylanmış bir dezenfektan değildir.

· KL’lerin takma ve değiştirme süresi konularında göz doktorunun önerdiği programına sadık kalınmalıdır.

· KL’lerin temizlenmesi için "ovalama ve durulama" yöntemi kullanılmalıdır. KL’ler önce parmaklarla ovalanmalı, sonra solusyona yatırmadan önce solüsyonla durulanmalıdır. Bu yöntemi kullanılan solüsyon “no-rub” bir solusyon olsa bile tercih edilmelidir.

· Kontakt lens kutusunu suyla değil taze solüsyonla durulamalıdır. Ardından boş kutu açık bırakılarak kurutulmalıdır.

· Kontakt lens muhafazasını temiz tutmalı ve en az üç ayda bir düzenli olarak değiştirmelidir. Lens kutuları kontaminasyon ve enfeksiyon kaynağı olabilir. Çatlamış veya hasar görmüş lens kutuları kullanılmamalıdır.

· Eski solüsyon tekrar kullanılmamalıdır.

· Kontakt lens solüsyonunu daha küçük boyutlu seyahat kaplarına aktarılmamalıdır.

· Çözelti şişesinin ucunun herhangi bir yüzeye temas etmesine izin verilmemeli, kullanılmadığı zaman şişe sıkıca kapalı tutulmalıdır.

· Saklamadan sonra 30 gün veya daha uzun süre tekrar dezenfekte etmeden lensler asla takılmamalıdır.  

Hazırlayan: Dr. İzzet Can